Wagony motorowe z silnikiem parowym
typu Clayton Wagons Ltd.
(Inżynier Kolejowy 12/1928 r., Inż. T. S.)
     Wobec silnej konkurencji automobilowej Koleje Żelazne w ostatnich czasach zaczęły stosować w szerszych rozmiarach wagony motorowe, o czem niejednokrotnie były wzmianki na łamach Inżyniera Kolejowego i Przeglądu pism zagranicznych; co dotyczy P. K. P., to w obrębie Dyrekcji Poznańskiej są w użyciu otrzymane z repatrycji niemieckiej wagony motorowe z akumulatorami elektrycznemi (40 wag.); wagony te pozostawiają wiele do życzenia co do łatwości eksploatacji i kosztów utrzymania, z tego powodu z polecenia Ministerstwa Komunikacji dokonano w r. b. prób z wagonami motorowemi innych systemów, jako to z silnikami benzynowemi, Dieselowskiemi na ropę i parowemi...  brak kilku wyrazów   ...na wypróbowaniu wagon z silnikiem parowym, wydzierżawiony na czas prób przezprzez Ministerstwo Komunikacji od angielskiej firmy "Clayton Wagons LTD". Wobec zainteresowania się tą sprawą szerszego ogółu uważam na czasie podać w streszczeniu artykuł zamieszczony w czasopiśmie "The Railway Engineer" October 1927 pod tytułem "The Development of the Steam Rail Mofor Cgr".
     Komunikacja automobilowa zarówno pasażerska, jak i ładunkowa wytwarza w ostatnich czasach kolejom poważną konkurencję, szczególniej w ruchu lokalnym i odmiejskim; aby się jej przeciwstawić, koleje muszą uciekać się do innych rodzajów lokomocji, niż pociągi, prowadzane przez parowozy; w tym celu zaczęto stosować wagony motorowe.
     Przez zastosowanie wagonów motorowych osiąga się pewne oszczędności, a pasażerom daje się wydatne udogodnienia; okoliczność ta przemawia za tem, aby koleje wprowadzały wagony motorowe w szerszym, niż dotąd zakresie.
     Wagony motorowe winny posiadać następujące cechy:
1. Oszczędny rozchód paliwa, smarów i wody.
2. Łatwość obsługi i prowadzenia w jedną i drugą stronę bez konieczności manewrowania
    na bocznicach w celu zmiany kierunku wagonu.
3. Pewność działania.
4. Zupełna zgodność urządzenia z normalną koleją codo wysokości położenia zderzaków i kształtu
    obręczy kół, możność korzystania ze zwykłych urządzeń do zaopatrywania w paliwo i w wodę
    i t. d. 
5. Oszczędne utrzymanie urządzeń mechanicznych.
6. Lekki bieg przy wszelkich szybkościach.
7. Wygodne siedzenia, dostateczne oświetlenie i wentylację.
8. Zdolność dzastosowywania się do istniejących rozkładów jazdy i
9. Umiarkowaną cenę.
     W Anglii wytwórnie wozów motorowych wyspecjalizowały się w produkcji wozów o silnikach spalinowych i parowych; stworzono cały szereg projektów wygodnych wagonów. Przez wprowadzenie tych wozów w wielu przypadkach nietylko zrównoważono dawne straty, powstałe z powodu zmniejszenia się frekwencji na kolejach w związku z konkurencją autobusową, ale nawet osiągnięto pewne zyski, gdyż dzięki popularności, jaką się cieszy śród podróżującej publiczności komunikacja wagonami motorowemi, ruch na kolejach znacznie się wzmógł i zaszła konieczność zainstalowania nowych jednostek przewozowych.
     Na szczególną uwagę zasługują wagony motorowe parowe, do obsługi których mogą być łatwo wyszkoleni pracownicy kolejowi z pomiędzy obsługi parowozowej.
     Poniżej podajemy opis takiego wozu systemu Claytona.
     Wagon parowy Claytona  zaopatrzony jest w maszynę parową dwustronnego działania z dwoma cylindrami o średnicy 6,75'' i o skoku tłoka 10 cali. Rozdział pary dokonywa się za pomocą suwaków okrągłych, uruchamianych przez mimośrody, umieszczone na wale rozdzielczym. Do uregulowania wlotu i wylotu pary zastosowano proste urządzenie, za pomocą którego kierowca ma możność kontrolować stopień napełnienia cylindra. Maszyna zrównoważona jest za pomocą odpowiednich ciężarów, umocowanych na wale korbowym. Wał korbowy zaopatrzony jest w łożyska - rolkowe od strony koła zębatego i kulkowego od strony przeciwnej. Na końcach cylindra i skrzyni wału korbowego znajdują się dławnice dla drągów tłokowych i suwakowych, które służą do zapobiegania przedostawaniu się pary do skrzyni wału korbowego i wyciekaniu oliwy. Wszystkie ruchome części maszyny są całkowicie zakryte, tak że brud i kurz nie mają do nich żadnego dostępu. Do smarowania cylindrów służy smarownica samodzielna systemu Detroit, umieszczona na widocznem miejscu w budce maszynisty. Gdy wał korbowy rozwija od 150 do 450 obrotów na minutę - szybkość wagonu zmienia się w granicach od 15 do 45 mil. ang.  (do 72 km.) na godzinę. Kocioł typu pionowego, wodnorurkowy z przegrzewaczem, dostarcza pary o ciśnieniu 275 funtów ang. na cal kwadratowy (koło 19 atm.). Opalanie dokonywa się przez otwór paleniskowy, znajdujący się u góry. Palenisko wraz z rurkami może być wyjmowane dla oględzin lub czyszczenia przez odkręcenie śrub w pierścieniach, łączących płaszcz zewnętrzny ze ścianką wewnętrzną; powierzchnie stykowe tych pierścieni są obrobione i zaopatrzone w szczeliwa azbestowe. Do zasilania kotła służą dwa urządzenia: pompa parowa i smoczek parowy. Podgrzewacz wody połączony jest z ryrą pary odlotowej, i dostarcza wodę o temperaturze około 93 °C.
     Koło zębate, osadzone na wale korbowym, obraca drugie koło, osadzone na osi wagonu ; koła wykonane są z kutej stali i posiadają zęby frezowane; pomieszczone są w skrzyni ze smarem całkowicie zamkniętej. Skrzynia wału korbowego zawieszona jest na osi za pomocą łożysk o panewkach z bronzu, wylanych białym metalem i posiadających kanały smarownicze; maszyna parowa połączona jest jednym końcem z tą skrzynią, a drugim końcem zawieszona jest do ostoi podwozia. Osie pędne posiadają łożyska z bronzu, typu normalnego, wylane białym; osie są między sobą złączone wiązarami. Koła i osie są zwykłego kolejowego typu, przyczem koła pędne są ze szprychami i zrównoważone, koła zaś toczne tarczowe walcowane. Obręcze mają zwykłe wymiary.
     Zbiornik na wodę i skrzynia na węgiel ustawione są na tej samej ostoi co maszyna; wagon może być zaopatrywany w wodę iwęgiel przy pomocy zwykłych urządzeń. W celu ułatwienia wykonania naprawy w wozowniach wózek przysposobiony jest do łatwego usuwania. Przy większej ilości tych wagonów można mieć w pogotowiu wózek zapasowy do zastąpienia wózka wymagającego naprawy i w ten sposób zapobiec wycofania wagonu z ruchu. Specjalne urządzenie znajduje się na końcu maszyny i to umożliwia wytoczenie w sposób bardzo łatwy. 
     Wagon zaopatrzony jest na obu końcach w urządzenia do rozruchu i może być prowadzony w jednum lub drugim kierunku bez potrzeby powracania wagonu na obrotnicach. System elektrycznych sygnałów dzwonkowych umożliwia motorniczemu porozumienie się z palaczem, gdy wagon biegnie z wózkiem maszyny w tyle. Wagon zaopatrzony jest w hamulec ręczny i automatyczny - vaccum. Zderzaki i sprzęgła pociągowe są w ten sposób urządzone, że dają możność łączenia wagonu z normalnemi jednostkami taboru kolejowego. Ostoja ma lekką, lecz mocną konstrukcję i wzorowana jest na przyjętych w praktyce angielskiej typach ram. Maźnice osiowe zaopatrzone są w giętkie łożyska rolkowe Hyatt'a. Oświetlenie elektryczne systemu Stone'a z prądnicą, poruszaną przez jedną z osi wagonu.
     Szkielet i podwozie przedstawiają jedną konstrukcyjną całość. Ostojnice wykonane są walcowanych części stalowych, zaś ścianki boczne  i dach ze stalowych blach. Do dachu używane są nity z pełnemi główkami, w bocznych zaś ściankach główki nitów są zagłębione ze strony zewnętrznej, by otrzymać gładką powierzchnię. W wewnętrznem urządzeniu wagonów zastosowano się do obecnie istniejącej tendencji utrzymania gładkich powierzchni z pominięciem ciężkich upiększeń i różnych wnęk. Wnętrze salonu pasażerskiego wyłożone jest polerowanym tykiem. Siatki na bagaż urządzone są nad bocznemi oknami i ciągną się przez całą długość salonu. Części metalowe wykonane są z polerowanego mosiądzu. Podłoga kryta linoleum, zaś siedzenia obite są rypsem deseniowym. Przedziały dla pasażerów są dostatecznie oświetlone i posiadają wentylację. Karoserja wagonu opiera się z obu końców na resorach, umieszczonych pomiędzy osiami wózków; są to podwójne spiralne sprężyny o ugięciu 0,5 cala na tonę; obciążenie od ramy wózka na osie oddane jest za pomocą resorów płaskich o ugięciu 1 cal na tonę. Wagon biegnie gładko i spokojnie przy wszelkiej prędkości. Boczne ścianki siedzeń odlane są z metalu "Alpax"; ścianki te są bardzo lekkie, ścianka dla siedzenia na dwie osoby waży zaledwie 2,1 klg. Ścianki i łapki do przymocowania siedzeń odlane są z jednej sztuki. Wagon podzielony jest na cztery przedziały; jeden na przodzie dla motorniczego następnie pasażerski na 60 miejsc, przedział na bagaż i wraszcie na drugim końcu - pomieszczenie dla motorniczego. Do przedziałów osobowego i bagażowego prowadzą drzwi przesówane o szerokości 0,84 mt.; przedziały motorniczego mają drzwi zawiasowe; z  jednego przedziału do drugiego można przejść przez drzwi wewnętrzne. W przedziale pasażerskim są 3 górne światła - po jednem z każdej strony; do ich obsługi służy aparat "Quicktho".

Główne wymiary wagonu są następujące:

Rozpięcie na szerokość toru
1,435 m
Długość ogólna między czołownicami
17,254 m
Odległość między centrami wózków
12,8 m
Rozstęp między osiami wózka
2,134 m
Pełna wysokość
3,918 m
Wysokość do szczytu dachu
3,715 m
Całkowita szerokość
2,825 m
Szerokość wnętrza
2,706 m
Waga (łącznie z 3,25 ton wody i węgla)
28 ton

     Wagony motorowe Clayton'a mogą być wykonane również jako wagony podwójne z maszyną pośrodku i przedziałami dla motorniczego na każdym końcu.
     Wagon "Clayton" dostarczony dla P. K. P. różni się w pewnych szczegółach od używanego na kolejach angielskich, np. jest on wyznaczony wyłącznie dla pasażerów III kl. bez siedzeń miękkich, jakie są w użyciu na kolejach angielskich również w przedziałach III kl. Ilość miejsc do siedzenia 65; jest również przedział z umywalką i klozetem, czego niema w wagonach kolei angielskich; hamulec automatyczny Westinghous'e a nie vaccuum; wnętrze podzielono na dwa przedziały: dla palących i niepalących.
     Przy eksploatacji wagonu na P. K. P. w obrębie Dyrekcji Krakowskiej były z początku pewne trudności z paliwem - początkowo opalano kocioł najlepszym węglem górnośląskim, jednakże z powodu obfitego dymu i zalewania rusztu szlaką trzeba było przejść na węgiel dąbrowski; ponieważ i ten węgiel dawał iskry więc dla uniknięcia iskrzenia zastosowano mieszankę z tego węgla z koksem; otrzymano zadowalające wyniki; cena mieszanki jest wyższą niż cena węgla, ale wskutek mniejszego zużycia koło 4 klgr. na klm. zamiast 5,4 koszta paliwa nie zwiększają się, eksploatacja jest zaś pewniejsza. Koszta paliwa wynoszą koło 14 gr. na 1 km. przebiegu wagonu i są znacznie mniejsze niż w wagonie z silnikiem benzynowym, który również jest w eksploatacji w Dyrekcji Krakowskiej.
     Wprowadzono również pewne zmiany co do smarów - początkowo używano drogich smarów zagranicznych, jednakże potem zastosowano i to bez szkody dla mechanizmu smary tańsze krajowe, wskutek czego osiągnięto dość znaczne zmniejszenie kosztów smarów.
     W celu usprawnienia obsługi i większego zastosowania się do wymagań i warunków P. K. P. potrzebne są pewne zmiany, które częściowo mogą być uskuteczniane już w obecnie posiadanym wagonie, a częściowo w razie budowy specjalnie dla P. K. P.
 
 

rys. 1. Wagon z silnikiem parowym typu Clayton.

 
rys. 2. Dwucylindrowa maszyna
parowa wagonu systemu Clayton.
rys. 3. Przekrój poprzeczny przez 
wózki wagonu.

 
 rys. 4. (?) 
rys.5. Kocioł wagonu 
syst. Clayton'a. 

 
rys. 6.(?) 
rys. 7. Wózek napędowy wagon 
syst. Clayton'a.


Powrót do poprzedniej strony.
Powrót do strony głównej.